اولین نشست حامیان، همیاران و دانش آموزان بورسیه شعبه مشهد

 

 

اولین نشست حامیان، همیاران و دانش آموزان بورسیه دارالاکرام- شعبه مشهد، مورخ 21/04/91 در سالن کنفرانس مجتمع امام خمینی در دو بخش برای دانش آموزان- حامیان، همیاران و خانواده ها برگزار گردید. در بخش اول برای دانش آموزان نمایش سایه در سالن جانبی با عنوان “همسفر با پروانه ها” برنامه ریزی شده بود. در بخش دوم پس از خوشامدگویی توسط سرپرست شعبه مشهد، مدیرعامل موسسه به بیان نحوه فعالیت موسسه پرداخت. وی اذعان داشت: هدف اصلی موسسه ارتقاء تحصیلی و فرهنگی دانش آموزان با استعداد و واجد شرایط می باشد. به نوعی با اعطای کمک هزینه تحصیلی ما به خانواده ورود پیدا می کنیم و از طریق پشتیبان او، شرایط اقتصادی، معیشتی، بهداشتی و درمانی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی وی و خانواده اش را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم و در صورتیکه در هر یک از امور مربوطه مشکلی وجود داشته باشد، تلاش می کنیم به بهترین شکل ممکن، با بالاترین کیفیت توسط کمیته ها نسبت به رفع آن اقدام نماییم.


وی با اشاره به نحوه محاسبه بورسیه اذعان داشت: میزان بورسیه به تلاش دانش آموز در طول ترم تحصیلی بستگی دارد، هر چه دانش آموز بیشتر تلاش کند و نمرات بالاتری را کسب نماید، مبلغ بیشتری را به عنوان بورسیه تحصیلی دریافت می دارد. از طرفی کسب مهارتهای ورزشی، هنری و شرکت در مسابقات و احراز امتیاز نیز روی مبلغ بورسیه تاثیر گذار است. لذا دانش آموز بدین ترتیب ترغیب می گردد تا بیشتر درس بخواند.

در ادامه خانم یحیایی، روانشناس، درباره ارتباط موثر عنوان کرد: در جامعه امروز ما به اشکال مختلف با اطرافیان ارتباط برقرار می کنیم. زمانی را تجسم کنید که با شخصی دچار مشکل شدید، زمانیکه کنار او هستید، زمان را با سکوت سپری می کنید، این سکوت به معنای برقراری ارتباط می باشد. این بدان معنی است که برقراری ارتباط فقط با صحبت کردن و گفتگو ایجاد نمی گردد، بلکه حتی سکوت خود به منزله برقراری ارتباط با دیگران می باشد. اما آنچه امروزه از اهمیت وافری برخوردار می باشد، ارتباط موثر می باشد. موثر به معنای اثرگذار است. وقتی ما با شخصی ارتباط برقرار می کنیم، از این ارتباط به دنبال هدفی هستیم. بر فرض مثال هدف ما ایجاد یک دوستی گرم و صمیمی می باشد. حال اگر نتوانیم این دوستی را با شخص مربوطه ایجاد کنیم، یعنی ارتباط ما موثر نبوده و لذا ما به هدف خود دست نیافتیم. ما باید بتوانیم در زندگی روزمره با افرادی که جزئی از زندگی ما هستند، مادر، پدر، فرزند یا همسر ارتباط موثر برقرار کنیم. وی در ادامه با ارائه مثال، نحوه ایجاد ارتباط موثر را در چهار بخش توضیح داد.

از بخشهای بسیار جالب توجه، شعرخوانی توسط دانش آموزان و اعطای جوایز به دانش آموزان برتر بود. لازم بذکر است در این مراسم از برخی مددکاران نیز تقدیر بعمل آمد. تئاتر طنز، مدرسه پیرزن ها، که با لهجه شیرین مشهدی اجرا شد، از دیگر بخشهای نشست بود.