طرح آبا در جنوب استان کرمان کلید خورد

روز دوشنبه 30 تیرماه 99، طی نشست خبری که با حضور دست اندرکاران دارالاکرام، نمایندگان آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش و جمعی از خبرنگاران روزنامه های ایرنا، تابناک،ایران، همشهری، خبرگزاری فارس، جام جم، ایکنا در ستاد دارالاکرام برگزار شد، به چگونگی راه اندازی طرح آبا در برخی از استان های کم برخوردار کشور پرداخته شد.
مصطفی میر احمدی زاده، مدیرعامل موسسه خیریه دارالاکرام، ابتدا ضمن معرفی طرح آبا به عنوان طرح ملی آشتی با آموزش، از این که به عنوان اولین موسسه خیریه با مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی سازمان آموزش و پرورش وارد همکاری شده و تفاهم نامه همکاری امضا نموده است ابراز خرسندی و اعلام کرد موسسه در اولین گام خود این طرح را در جنوب کرمان به اجرا در خواهد آورد.
وی هم چنین ضمن تاکید بر نقش موثر سمن ها در رسیدگی به امور جامعه، اذعان کرد که حتی در توسعه یافته ترین کشورهای جهان انتظار آن نمی رود که معضلات کشور تنها توسط دولت حل و فصل شود. میراحمدی در همین راستا از رویکرد آموزش و پرورش در همکاری و مشارکت با سمن ها تقدیر کرد و افزود مشارکت سمن ها و بهره برداری از ظرفیت های آنها اجرای طرح هایی چون طرح آبا را امکان پذیر می سازد.
میراحمدی زاده تصریح کرد که در طرح آبا با بهره برداری از ظرفیت های بومی و منطقه ای می توان میزان مشارکت و حس همدلی افراد و دانش آموزان را افزایش بخشید. وی افزود در این طرح که با استفاده از آموزش از راه دور و الکترونیک و ایجاد ظرفیت در مناطق کم برخوردار کشور به اجرا در خواهد آمد به طور کامل از ظرفیت های موجود منطقه بهره برداری می شود. تشکیل کلاس های مجازی در اتاقی از یک درمانگاه، یا دفتر شورای منطقه یا یک مدرسه در منطقه امکان پذیر بوده و برای نظم دهی و اداره این کلاس ها می توان از افراد دارای مدرک دیپلم یا کارشناسی، معلمان یا همیاران موسسه در همان منطقه دعوت به کار کرد.
وی درباره تعهد موسسه در قبال تفاهم نامه همکاری طرح آبا نیز اشاره نمود که هزینه تهیه تلویزیون ال ای دی، لپ تاپ یا تبلت و سایر تجهیزات کلاس های مجازی اعم از میز و صندلی، و مستمری مربی یا مشاور تحصیلی کلاس، و در مراحل بعدی حتی تامین سایر نیازهای معیشتی، درمانی و بسته های خوراک و پوشاک این دانش آموزان کم برخوردار بر عهده موسسه خیریه خواهد بود. در طرح آبا به دلیل استفاده از ظرفیت های محلی و بومی حتی می توان رویکرد یکسان سازی فرهنگی را که به دلیل سیستم آموزشی تنوع فرهنگی نادیده گرفته می شود، اصلاح نمود. در این صورت دانش آموزان مجموعه را از خود دانسته و در حفظ و نگهداری آن می کوشند.
در اجرای طرح آبا ما از نگاه بلندپروازانه پرهیز کرده و تنها در مرحله نخست به عدالت اجتماعی کمّی می اندیشیم که با تجهیز حداقلی یک فضای کوچک به عنوان کلاس بتوانیم حداقل عدالت اجتماعی کمّی را برای این دانش آموزان کم برخوردار با حداقل امکانات فراهم کرده و در مراحل بعدی در اندیشه عدالت اجتماعی کیفی باشیم.
نکته بعدی درباره طرح آبا انعطاف پذیر ی آن است که می تواند دانش آموزان علاقه مند به تحصیلی را که به دلایل مشکلات اقتصادی و شرایط خاص زندگی شان از تحصیل محروم مانده اند با شرایطی منعطف به کلاس درس برگرداند. در طرح آبا از نظام مندی و سختگیری های نظام آموزشی خبری نیست و لذا دانش آموزانی که بنا به نیازهای معیشتی ناگزیرند در کنار پدر خود به کشاورزی یا دامداری یا سایر مشاغل بپردازند، آنها نیز می توانند از حق تحصیل خود برخوردار شده و بی نصیب نمانند.
مدیرعامل دارالاکرام در ادامه به اهمیت عدالت آموزشی و تاکید بر آن در اسناد بالادستی کشور هم چون برنامه پنجم توسعه به عنوان مهم ترین سند مکتوب کشوری پرداخت. وی ابراز امیدواری کرد که با به اجرا در آمدن طرح آبا در کشور و معرفی و تبلیغ آن از طریق صدا و سیما و خبرگزاری ها، بتوانیم طی سال های باقی مانده تا 1404 به شاخص های توسعه کشوری دست یابیم. وی کاهش فقر و تولید افراد باسواد و مسئولیت پذیر را که از محورهای توسعه محسوب می شود، از جمله مزایای این طرح دانست.
موسسه دارالاکرام طی 2 سال اخیر در شهرهای جنوب کرمان، رودبار جنوب، کهنوج، عنبرآباد و منوجان فعالیت داشته و به همت آقای حاجی نمکی، همیار شهر و سایر همکاران شعبه کرمان، طرح آبا در 5 روستا به اجرا در خواهد آمد.
در ادامه این نشست، حاجی ده نمکی به شرایط مردم جنوب استان کرمان اشاره کرد و افزود در حال حاضر شهرستان جیرفت یک میلیون نفر جمعیت دارد و منبع درآمد آنها اغلب از کشاورزی است که به دلیل خشکسالی، مشکلات اقتصادی فراوانی برای آنها به وجود آمده است. وی تاکید کرد با توجه به مشکلات معیشتی مردم این منطقه که دغدغه نان دارند، نمی توان انتظار داشت که تحصیل فرزندان شان در اولویت قرار داشته باشد. وی هم چنین از مشکلات زیرساختی اعم از جاده ها، برق، آب آشامیدنی و اینترنت در این مناطق سخن گفت. اما هم چنان اظهار امیدواری کرد که با بهره گیری از ظرفیت فعالان اجتماعی و نیروهای داوطلب بتوانیم در طرح آبا از مشارکت این افراد بهره مند شویم.
در ادامه، حاجی نمکی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه همشهری درباره آمار دانش آموزانی که در این منطقه ترک تحصیل نموده اند تصریح نمود که گرچه آمار دقیقی در این حوزه در دسترس نیست اما با استفاده از طرح آبا خواهیم توانست 30 تا 40 درصد از این دانش آموزان را به چرخه تحصیل بازگردانیم.
مدیرعامل موسسه نیز در پاسخ به سوال خبرنگار فوق مبنی بر تعهدات موسسه و وزارت آموزش و پرورش تصریح نمود وزارت آموزش و پرورش هیچ گونه تعهد مالی در اجرای این طرح ندارد و شناسایی منطقه، اعلام اولویت های آموزشی و معرفی خیرین مدرسه ساز و ارتباط دهی با مدارس غیرانتفاعی از جمله تعهدات سازمان آموزش و پرورش است. تعهد تجهیز کلاس ها و پرداخت مستمری مشاور یا مربی کلاس و هم چنین بورسیه و سایر ملزومات دانش آموزان برعهده دارالاکرام است. میراحمدی افزود چنانچه موضوع طرح آبا به درستی در اذهان عمومی جا افتد و مدارس غیرانتفاعی و حتی دانش آموزان آن ها بتوانند ماهانه مبلغ 5 تا 10 هزار تومان به موسسه کمک کنند، ما در جنوب کرمان می توانیم تا 100 کلاس مجازی 25 تا 30 نفره را راه اندازی کنیم.
وی هم چنین به برآورد هزینه تجهیز اولیه کلاس ها اشاره کرد و گفت که برآورد هزینه اجرای یک ساله این طرح شامل بورسیه دانش آموزان و حقوق معلم یا مربی، حداکثر مبلغی معادل 86 میلیون تومان است که نیمی از آن به عنوان هزینه ماندگار محسوب می شود و سال های بعد نیز قابل استفاده است. اما نیمی دیگر هزینه های مصرفی است که مواردی چون بورسیه، لوازم التحریر و سایر ملزومات کلاس های 20 تا 30 نفری را شامل می شود.
دارالاکرام یک تا دو کلاس را می تواند راه اندازی کند اما برای ادامه باید این تعداد به 35، در گام بعد به 70 و در گام سوم به 100 کلاس طی امسال برسد. پیشبرد این طرح منوط به تعامل و همکاری در مراکز استانی و پذیرش از سوی استانداری است. برای اجرای موفقیت آمیز این طرح باید از نهادهای مختلف و خیرین کرمانی ساکن تهران نیز کمک بگیریم.
میراحمدی زاده در پاسخ به سوال بعدی که در خصوص نحوه کمک رسانی به جامعه هدف با توجه به فقدان زیرساخت های منطقه افزود که اساس این آموزش به صورت آفلاین است. طی جلسه و تعاملی که با وزیر محترم ارتباطات داشتیم قرار است تا حد امکان بسترهای اینترنتی موسسه را تقویت کنند. موسسه نیز جهت تامین این زیرساخت ها از مرکز استان و تهران پیگیر این موضوع است و 50 تا 60 درصد این کاستی قابل جبران است.
در ادامه نشست، محمد ابراهیم خانی، مدیر روابط عمومی دارالاکرام در این زمینه به ارائه توضیحاتی پرداخت. وی اظهار کرد که فایل آموزشی تهیه و تولید شده و تنها با استفاده از سیستم های ذخیره ای چون هارد اکسترنال و فلش مموری به آسانی در دسترس همیار شهر و در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت. برای رفع اشکالات احتمالی نیز قرار است کلاس های آنلاین رفع اشکال برای این دانش آموزان تشکیل شود.
میراحمدی زاده در ادامه تصریح نمود که ما در مسیر مشکلات را حل خواهیم کرد و در حال حاضر چراغ اول سبز است چراغ های بعدی نیز سبز است و لذا ما حرکت خود را آغاز می کنیم و به صرف مشکلات احتمالی کار را به تعویق نمی اندازیم. سرمایه گذاری بر چنین کار کلانی اقتضا می کند که مرحله به مرحله چالش های رو به رو را حل کنیم.
در این مرحله مهم ترین دستاورد ما عدالت کمّی آموزشی است که می توانیم برای دانش آموزان کم برخوردار این مناطق خاص آن را به ارمغان بیاوریم. در حقیقت با اجرای این طرح قرار نیست ما به سراغ دانش آموزانی برویم که به دلایل متعددی چون بی علاقگی، بی انگیزگی یا عدم باور به آینده تحصیلی ، تمایلی به ادامه تحصیل ندارند. بلکه قرار است طرح آبا دانش آموزان عاشق درس و مدرسه و کتاب و دفتر را جلب و جذب کند.
حاج نمکی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره امکان تحصیل کودکان فاقد شناسنامه کرمان، توضیح داد که مشکلی در این زمینه وجود ندارد و بی شناسنامه بودن مانع تحصیل کودکان نمی شود. تاکنون نیز شعبه کرمان دارالاکرام توانسته است با رایزنی با فرمانداری تعداد 200 نفر از این کودکان را شناسنامه دار کند. آنهایی که هم چنان فاقد برگه هویتی هستند نیز با مراجعه به فرمانداری و دریافت برگه هویت می توانند در مدرسه ثبت نام کنند.
میراحمدی زاده ضمن تاکید بر رسمیت مدارک و گواهینامه تحصیلی این دوره ها، از تشکیل کلاس های اقماری خبر داد. وی تشریح نمود که به عنوان نمونه، مدرسه ای را در عنبرآباد به عنوان مدرسه مرکزی در نظر می گیریم که ثبت نام ، تشکیل کلاس ها و آزمون ها در آن برگزار خواهد شد.
میراحمدی زاده در پاسخ به سوال یکی از همیاران حاضر درجلسه درباره الزام آموزش خاص برای معلمان این کلاس ها گفت که این افراد الزاما معلم نیستند تسهیل گرانی هستند که به رتق و فتق امور می پردازند. این افراد می توانند معلم یا مددکار و همیار موسسه باشند.. ما در حال حاضر تعداد 40 تا 50 مددکار و همیار در شعبه کرمان داریم که با ما همکاری دارند.
در پایان، جلسه با تشکر و قدردانی مدیر عامل دارالاکرام از نمایندگان آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش و خبرنگارانی که حضوری و آنلاین در این نشست حضور داشتند، خاتمه یافت.