Skip to content

حوزه فعالیت موسسات خیریه

موسسات خیریه هر ساله کمک‌های زیادی را برای امور عام‌المنفعه و رفع محرومیت انجام می‌دهند که تاثیرات مثبت زیادی بر روی جامعه دارد. البته زمینه فعالیت موسسات خیریه بسیار متنوع است و هر کدام از آن‌ها فعالیت ویژه خود را دنبال می‌کنند. به‌همین علت اگر در تمامی زمینه‌ها فعالیت درست و حساب شده صورت بگیرد، شاهد رشد جامعه در مقیاس بالا خواهیم بود. در ادامه با “به مهربانی” همراه باشید چراکه قصد داریم تا دسته‌بندی حوزه فعالیت موسسات خیریه را به‌طور کامل و متفاوت و با نگاهی حرفه‌ای و کاربردی بررسی کنیم.

فاکتورهای واجد شرایط خیریه بودن

امروزه آسیب‌های اجتماعی زیادی در جامعه وجود دارد که هر کدام از آن‌ها باعث مشکلات و ناهنجاری‌های زیادی می‌شوند. به‌همین علت موسسات خیریه می‌توانند با فعالیت‌های حمایتی خود بخش زیادی از مشکلات در این بخش را بهبود ببخشند. تاسیس یک خیریه، نیازمند شرایط مشخصی است که حتماً باید فراهم گردد. خوشبختانه ثبت خیریه در ایران کار سختی نیست و با پیگیری‌های مناسب قابل انجام است. برای این‌که شرایط را بهتر درک کنید، اکنون فاکتورهای واجد شرایط برای تاسیس خیریه را در ذیل بیان خواهیم کرد و لازم است تا به آن‌ها دقت ویژه داشته باشید.

  • داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
  • مدرک مدیرعامل حداقل دیپلم باشد
  • دو نفر از هیئت مدیره دارای مدرک کارشناسی مرتبط باشند
  • حداقل دارایی موسسه ۳۰ میلیون ریال باشد
  • حداقل سن ۲۳ برای تمامی اعضای هیئت مدیره
  • اجاره مکان مناسب و تایید آن توسط سازمان بهزیستی

در صورتی که شرایط گفته شده فراهم و اجرایی شود، مراحل ثبت خیریه به اتمام می‌رسد. با یک برنامه‌ریزی دقیق و پیگیری سریع می‌توان مجوزها را اخذ کرده و فعالیت‌های خیرخواهانه را آغاز کرد.

موسسه‌های خیریه در چه زمینه‌هایی فعالیت می‌کنند؟

دسته‌ بندی حوزه فعالیت موسسات خیریه

حوزه فعالیت موسسات خیریه به‌ شکل‌های مختلفی انجام می‌شود و به‌همین جهت باید به آن توجه داشته باشید. چنانچه موسسات خیریه در زمینه‌های متعدد کار کنند، مسلماً مشکلات در این زمینه نیز به کمترین حد خود می‌رسد. اصلی‌ترین زمینه فعالیت خیریه‌ها مربوط به فعالیت‌های اقتصادی است. با این حال خیریه‌ها در زمینه‌هایی همچون اشتغالزایی، فعالیت‌های بهداشتی، روانشناسی و اجتماعی نیز فعال هستند.

این گستره فعالیت بالا سبب می‌شود که بسیاری از معظلات اجتماعی کاهش پیدا کند. در صورتی که قصد تاسیس یک موسسه خیریه دارید حتماً باید به زمینه فعالیت آن هم دقت بالایی داشته باشید. در این بین نباید فراموش کرد که میزان اعتبارات هر خیریه با توجه به نوع فعالیت آن تفاوت خواهد بود. برای مثال خیریه‌های اقتصادی به بودجه سنگین‌تری نیاز خواهند داشت.

منظور از فعالیت اقتصادی موسسه خیریه چیست؟

برای این‌که یک موسسه خیریه بتواند از افراد نیازمند پشتیبانی کند، نیاز به بودجه کافی دارد. بخش زیادی از این نیازها توسط کمک‌های خیرین محترم تامین می‌شود. با این حال مقدار نیاز در این بخش بسیار زیاد است و باید فعالیت‌های زیادی را برای بهبود شرایط انجام داد. در چنین شرایطی برخی از موسسه‌های خیریه تصمیم می‌گیرند که فعالیت اقتصادی داشته باشند. به‌همین علت یک کسب‌وکار توسط موسسه خیریه اجرایی می‌شود.

کمک مالی به خیریه

تمامی درآمد ناشی از این فعالیت اقتصادی به‌طور ویژه به صندوق خیریه می‌رسد. به‌همین علت این درآمد برای فعالیت‌های خیرخواهانه هزینه خواهد شد. معمولاً اکثر خیریه‌ها در فعالیت اقتصادی خود اعلام می‌کنند که درآمدها در امر خیر هزینه می‌شود. انجام این کار انگیزه مردم را برای استقبال از کسب‌وکار افزایش می‌دهد. فعالیت‌های اقتصادی عام‌المنفعه، یک راهکار عالی برای افزایش بودجه در موسسه خیریه است.

منظور از حوزه فعالیت روانشناسی موسسه خیریه چیست؟

بسیاری از افراد به‌دلایل مختلف به کمک موسسات خیریه نیاز دارند که باید برای آن‌ها فکری اساسی کرد. مددجویان فقط نیاز مالی ندارند بلکه آسیب‌های مختلف روحی و روانی آن‌ها را آزار می‌دهد. به‌همین علت باید از نظر روانی نیز حمایت‌های لازم از قشر آسیب‌پذیر صورت بگیرد. به‌طور مثال اعضای یک خانواده بی‌سرپرست یا بدسرپرست در معرض ‌آسیب‌های روانی زیادی قرار می‌گیرند. چنانچه این مسائل روحی جدی گرفته نشود، در آینده مشکلات حادتری را به‌دنبال خواهد داشت.

بخوانید درباره: یافتن بهترین خیریه ها

خوشبختانه بسیاری از موسسات  در حوزه روانشناسی نیز حضور فعالی دارند. به‌همین علت برخی از روانشناسان با این مراکز همکاری می‌‌کنند و خدمات روانشناسی را برای مددجویان انجام می‌دهند. به‌طور قطع این نوع از فعالیت می‌تواند در حل مشکل بسیاری از افراد موثر باشد. اگر در کنار کمک اقتصادی خدمات روانشناسی نیز ارائه شود، مسلماً نتایج بی‌نظیری را به‌همراه خواهد داشت. بررسی‌ها ثابت کرده است که فعالیت روانشناسی در قشر ضعیف باعث کاهش آمار مربوط به جرم و جنایت نیز می‌شود.

منظور از حوزه فعالیت بهداشتی و درمانی خیریه چیست؟

یکی از مشکلات اساسی نیازمندان، دسترسی نداشتن به خدمات درمانی مناسب است. معمولاً اقشار محروم به‌دلیل ضعف اقتصادی نمی‌توانند روند درمان را پیگیری کنند که این مورد نیز صدمات جسمی و روحی زیادی به آن‌ها وارد می‌کند. با توجه به بالا بودن هزینه‌های درمان، انجام فعالیت بهداشتی و درمانی در خیریه بسیار موثر و مفید خواهد بود. فعالیت درمانی خیریه‌ها منجر به آن شده است که هر ساله هزاران نفر از مرگ حتمی نجات پیدا کنند. به‌همین علت فعالیت درمانی در خیریه‌ها بسیار ارزشمند است و باید به‌طور جدی پیگیری شود.

فعالیت بهداشتی و درمانی خیریه

حجم فعالیت درمانی موسسات خیریه با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال ممکن است که خیریه، یک تیم پزشکی را به منطقه محروم ارسال کند. برخی از خیریه‌ها پا را فراتر از این موارد گذشته‌اند و دست به احداث بیمارستان می‌زنند. آمارها نشان می‌دهد که بخش بزرگی از اقشار ضعیف ایران به درمان باکیفیت دسترسی ندارند. آمار ابتلا و شیوع بیماری‌ها در مناطق محروم بیشتر از حالت نرمال است که باید با درمان به‌موقع جلوی تلفات احتمالی گرفته شود.

منظور از حوزه فعالیت اجتماعی موسسه خیریه چیست؟

برخی از موسسات خیریه به‌صورت ویژه بر فعالیت اجتماعی تمرکز دارند و آن را به‌طور قوی دنبال می‌کنند. فعالیت‌های اجتماعی نیز شامل موارد مختلفی می‌شود ولی موارد آموزشی بیشترین اهمیت را در این بخش دارند. موسسات خیریه با فعالیت اجتماعی سعی می‌کنند که شرایط آموزشی مناسب را برای افراد محروم و کم‌توان فراهم کنند. برای مثال ایجاد مدارس معلولین و مراکز سوادآموزی در این دست قرار می‌گیرد. برخی از خیریه‌ها نیز به‌دنبال ارائه خدمات مشاوره برای مناطق محروم هستند.

مشاوره در زمینه‌های مختلفی همچون مشاوره تربیتی، شغلی، درمانی و تحصیلی است. ارائه خدمات مشاوره بدون شک یک فعالیت اجتماعی ارزشمند است که می‌تواند در آینده افراد بسیار مفید و موثر باشد. تعداد موسسات خیریه مشاوره‌ای در حال رشد است که این مورد می‌تواند نویدبخش یک آینده روشن برای شما باشد. فعالیت آموزشی خیریه‌ها سبب می‌شود که استعدادهای ناب تحصیلی در مناطق محروم شناخته شوند. در این حالت این کودکان می‌توانند در آینده از جایگاه اجتماعی مناسب نیز برخوردار شوند.

منظور از حوزه فعالیت اشتغال زایی موسسه خیریه چیست؟

همانطور که به آن اشاره کردیم، فعالیت موسسات خیریه در عرصه‌های گوناگون اتفاق می‌افتد. به‌همین علت شاهد آن هستیم که برخی از موسسات ترجیح می‌دهند فعالیت اشتغال‌زایی را انجام دهند. در این روش سعی می‌شود که به افراد ضعیف جامعه فرصت شغلی داده شود تا بتوانند هزینه‌های خود را به‌درستی مدیریت کنند. برای مثال ایجاد یک کارگاه یا کارخانه در مناطق محروم می‌تواند زمینه اشتغال‌زایی هزاران نفر را فراهم کند. همچنین برخی از افراد جامعه همچون معلولین دارای شرایط خاص هستند.

حوزه فعالیت موسسات خیریه

برخی از موسسات شرایط اشتغال را برای افراد کم‌توان یا معلول فراهم می‌کنند تا آن‌ها هم توانایی مالی مناسبی داشته باشند. خدمات اشتغال‌زایی نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا باعث حفظ کرامت انسان‌ها خواهد شد. یکی از دلایل اصلی فقر در مناطق محروم نبود شغل مناسب است. حال اگر در این زمینه برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد، مسلماً افراد زیادی مشغول به‌کار شده و یک زندگی عزتمندانه را برای خود و خانواده‌شان ایجاد می‌کنند.

فعالیت های موسسه خیریه  و تاثیر آن در جامعه به چه صورتی است؟

بسیاری از انسان‌های شریف به‌دنبال کمک کردن به نیازمندان هستند و بهترین راه را برای شناسایی این افراد می‌خواهند. پیدا کردن نیازمندان واقعی کار آسانی نیست و حتماً باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. خوشبختانه خیریه‌ها به‌خوبی شناسایی این افراد را انجام داده‌اند. به‌همین علت خیرین گرامی می‌توانند با خیال راحت کمک‌های خود را از این طریق به نیازمندان برسانند.

هزاران خانواده در ایران به‌سختی امرار معاش می‌کنند و حتی از کوچک‌ترین امکانات زندگی نیز محروم هستند. مشکلاتی همچون سو تغذیه، بیماری‌های مختلف، اعتیاد و بازماندگی از تحصیل در نتیجه فقر به‌وجود می‌آید. فعالیت موسسات خیریه به‌صورت ویژه این مسائل را بهبود و آن‌ها را کاهش می‌دهد. البته نباید فراموش کرد که تا ریشه‌کنی کامل این مشکلات راه درازی در پیش است و باید فعالیت‌های خیرخواهانه با سرعت ادامه پیدا کند.

سخن پایانی به مهربانی

موسسات خیریه همواره تلاش می‌کنند تا با کمک به انسان‌های نیازمند، زندگی خوبی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر کدام از این موسسات در یک یا چند حوزه خاص فعالیت می‌کنند. چنانچه میزان فعالیت این موسسه‌ها بیشتر شود، مسلماً شاهد شرایط بهتری در کشور خواهیم بود. موسسه خیریه “به مهربانی” سال‌های زیادی است که برای کمک به کودکان بازمانده از تحصیل فعالیت می‌کند.

چنانچه می‌‌خواهید در این امر خداپسندانه شریک باشید، ما با تمام توان خود آماده همکاری با شما مهربانان هستیم. چنانچه نظر و پیشنهادی درباره بهبود خدمات خیرخواهانه دارید، حتماً آن را با ما به اشتراک بگذارید تا از آن‌ها به‌نحو احسن استفاده کنیم. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان هستند. از این‌که تا پایان این مطلب با “به مهربانی” همراه بودید بسیار سپاسگزاریم.

به امید روزی که فقر و نیازمندی در دنیا ریشه‌کن شود.