خیریه تهران دارالاکرام


معرفی خیریه تهران

شعبه تهران دارالاکرام در سال 1393 به عنوان سومین شعبه این مجموعه شروع به کار کرد. در حال حاضر 297 دانش آموز در این شعبه بورسیه شده اند و تحت حمایت های داوطلبانه 15 همیار با تعهد و 3 مددکار مجرب فعالیت های حمایت تحصیلی از دانش آموزان مستعد و فاقد سرپرست انجام می شود.

مبلغ 10 میلیارد و 570 میلیون و 874 هزار و 854 ریال در سال 99 مجموع بورسیه تحصیلی و دیگر دریافتی های نقدی دانش آموزان تحت پوشش این شعبه بوده است. این مبلغ با انعقاد قرارداد بورسیه به حساب بانک پاسارگاد به صورت نقدی پرداخت شده است. همچنین مبلغ 750 میلیون و 809 هزار و 470 ریال برای ارزش ریالی کالا و خدمات غیر نقدی در حوزه های بهداشت، درمان، آموزش، مشاوره، مددکاری، اشتغالزایی و کارآفرینی برای دانش آموزان تحت پوشش این شعبه برآورد شده است.

مجوز فعالیت خیریه


اطلاعات تماس خیریه


 

شماره تلفن : 02166403432 -  02166403407

کد پستی : 1416834351

سامانه پیامکی : 500012882

آدرس: تهران خیابان وصال شیرازی بالاتر از انقلاب ، کوچه نایبی .پلاک ۲۳

شماره حساب خیریه


شماره حساب   :   3258100104846362

شمارت کارت   : 2367 - 0002 - 2919 - 5022

شماره شبا    : IR420570032581010484636102

 

 

بانک پاسارگاد بنام موسسه دارالاکرام

موقعیت مکانی خیریه


خیریه ها چه موسساتی هستند؟

موسسات خیریه سازمان هایی دولتی یا خصوصی هستند که برای بهبود وضعیت زندگی نیازمندان در سطوح متفاوت تلاش می کنند. خط فعالیت های هر یک از خیریه ها متفاوت و منحصر بفرد است زیرا هر کدام با هدف خاصی پایه گذاری می شود. این فعالیت ها می توانند شامل کمک به ایتام، کمک به درمان نیازمندان، کمک به تحصیل دانش آموزان، کمک به پژوهش های علمی در جهت آسان تر شدن زندگی نیازمندان و موارد مختلف دیگری باشد. پشتوانه اصلی خیریه ها مردم نیکوکاری هستند که برای ریشه کن شدن فقر و بهبود زندگی نیازمندان همت کرده اند.

افراد زیادی در کشور ما هستند که علاقه مند به کارهای خیر خواهانه هستند و درد مردم بی بضاعت را درد خودشان می دانند. بسیاری از این افراد منابع مالی را در اختیار دارند اما نمی دانند چگونه می توانند این کمک ها را به دست افراد تنگ دست برسانند. وظیفه اصلی موسسات خیریه کمک رسانی به افراد بی بضاعت است و بهترین راه کمک به این افراد در دست خیریه ها است. خیریه ها با داشتن برنامه منظم و منسجم اقدام به شناسایی افراد می کنند، سپس نیازهای آن ها را می سنجند و به طور سازماندهی شده کمک های مردم نیکوکار را به دست آنان می رسانند. در این مقاله می خواهیم خدمات و اقدامات عام‌المنفعه موسسه خیریه دارالاکرام را در استان تهران به صورت کامل بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

موسسه خیریه دارالاکرام در تهران

خیریه های بسیار زیادی در استان تهران مشغول به خدمت رسانی هستند و هر کدام از آنها به نوبه خود تلاش بسیار زیادی برای جامعه هدف خود می‌کنند. دارالاکرام یکی از برترین و معتبرترین موسسه های خیریه در حوزه حمایت تحصیلی از دانش آموزان نیازمند است. این موسسه خیریه و عام‌المنفعه به جهت حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل تاسیس شده است. دارالاکرام با تاکید بر ضرورت وجود آموزش در زندگی دانش آموزان و نقش آن در آینده آنها همت گمارده است برای کمک در پیشرفت علمی، اقتصادی و فرهنگی این اقشار آسیب پذیر. هدف این موسسه پیشگیری از عقب ماندگی، توسعه نیافتگی و سقوط جامعه به سوی فقر است. این موسسه از سال 1380 تاسیس و تا به حال با کمک های مردمی توانسته است جهت تحقق اهدافش و رسالتی که تعیین کرده قدم بردارد و این رسالت حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل در سراسر کشور است.  دارالاکرام در 9 شهر ایران شعبه دارد و یکی از شعبه های فعال آن در استان تهران است.

وضعیت تحصیل در تهران

با توجه به پیشرفت روز افزون وضعیت علم و دانش در دنیا، همچنان به دلیل وضعیت اقتصادی موجود در کشور خانواده های زیادی دچار بحران هستند. با کوچ افراد به پایتخت و گسترش حاشیه شهر می توانیم شاهد فقر در قسمت های حاشیه ای تهران باشیم. همچنین با بالا رفتن روز افزون تورم و بیکاری در جامعه افراد زیادی دچار آسیب اقتصادی در بنیان خانواده خود می شوند. کودکانی که در این خانواده ها زندگی می کنند معمولا شانس ادامه تحصیل ندارند و در معرض ترک تحصیل قرار می گیرند.

 با توجه به آمار بالای جرم و جنایت در پایتخت، آمار کودکان بد سرپرست و بی سرپرست نیز بسیار بالا است. طبق آمار معاون آموزش و پرورش، تعداد افراد شش سال تمام هایی که در مدرسه ثبت نام نشده اند به 60 هزار نفر می رسد که عدد قابل توجهی است.

اقدامات خیرخواهانه موسسه خیریه دارالاکرام

موسسه خیریه دارالاکرام به یاری مددکاران زحمتکش اقدام به شناسایی دانش آموزان بی بضاعت در استان تهران کرده است. تعداد این دانش آموزان بسیار زیاد است و خیلی از آنها به عنوان کودک کار مشغول به کارهای سخت و طاقت فرسا هستند. بسیاری از کودکان کار را می توانید در سطح شهر هنگامی که پشت چراغ قرمز ایستاده اید مشاهده کنید. همچنین هنگامی که در خیابان ها قدم می زنید تعداد زیادی از این کودکان مشغول تکدی گری هستند. تنها راه رهایی و نجات کودکان نیازمند از فقر، آموزش است.

اخبار خیریه


۰۸آذر ۱۴۰۱

شعبه ی تهران : دیدار مسئولین دارالاکرام با وزیر آموزش و پرورش طرح آبا، راهی برای تغییر جغرافیای محرومیت صبح روز یکشنبه بیستم مهرماه 99، جمعی از دست اندرکاران موسسه دارالاکرام طی جلسه ای با جناب آقای حاج میرزایی، وزیر محترم آموزش و پرورش، دیدار کردند. در این جلسه که در سالن جلسات وزیر در […]

۱۵خرداد ۱۴۰۱

شعبه ی قم : جشن میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر موسسه دارالاکرام قم در حرم مطهر مضرت معصومه (س) به نام خداوند لطف و کرامتبه مناسبت ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها، همایش ویژه مادران و دختران موسسه خیریه دارالاکرام حضرت ابوالفضل (ع) در روز پنجشنبه مورخ دوازدهم خرداد، در حرم مطهر حضرت […]

۰۱آذر ۱۳۹۹

در هفته ی کتاب و کتاب خوانی , شعبه ی تهران میزبان ده ها کتاب از طرف اهداکننده و همراهان همیشگی شعبه

۱۹مهر ۱۳۹۹

به کمک خیرین و بانیان محترم شهر تهران , تعدادی وسایل کمکی برای رفع امورات درمنزل به تعدادی از مددجویان موسسه اهدا شد . با تشکر از همه ی خیرین محترم. تصاویر برای منزل کسانی هست که اهدا کرده اند و قبل از ارسال به منزل مددجویان می باشد .

۱۹مهر ۱۳۹۹

با رایزنی های همکاران ستاد با بنیاد علمی و آموزشی قلم چی تعداد قابل توجهی کتاب در هر مقطع تحصیلی به شعبه تهران تعلق گرفت . همکاران مددکاران در حال شناسایی و اختصاص کتاب ها به دانش آموزان نیازمند شعبه هستند.        

۱۹مهر ۱۳۹۹

شعبه ی تهران افتخار دارد از مهر ماه سال٩٨ تاکنون در خدمت متخصصین روانشناسی با گرایش های مختلف ( بالینی/عمومی/کودک)باشد . تمامی ٣٢٠ نفر دانش آموز شعبه ی تهران ( تهران/فرحزاد/اسلامشهر/رباط کریم) در این طرح ١٨ ماهه در حال رصد هستند و مشاوره های حضوری در این مناطق برگزارشده است . در دوره ی کرونا […]

۲۰بهمن ۱۳۹۸

شعبه ی تهران : بازارچه خیریه ثمر بازارچه ی خیریه ثمر با هدف معرفی مؤسسه دارالاکرام به ویژه شعبه تهران به اقشار مختلف جامعه ، جذب همیاران ، جلب مشارکت مردمی و در نهایت جذب و تامین منابع مالی برای برگزاری جشن پایان سال دانش آموزان تهران طراحی و اجرا شد . در این بازارچه […]

۱۶بهمن ۱۳۹۸

کارگاه تروما ( روان زخم ) به صورت هفتگی با هدف بهبود وضعیت روحی دانش آموزان دارالاکرام به سرپرستی خانم دکتر سپیده حسینی و دستیاری مددکار اجتماعی شعبه ی تهران خانم سحر سعیدی برگزار می شود . برای بررسی صحیح ، پرسش نامه های فردی تهیه شده است و با هماهنگی های قبلی بین تمام […]

۱۴دی ۱۳۹۸

روز سه شنبه مورخ 10 دی ماه 1398 ، جلسه ی آموزشی جهت درمان تروما با مددکاران و روانشناسان شعبه ی تهران به سرپرستی سرکار خانم دکتر سپیده حسینی برگزار شد . در این جلسه ، نحوه ی تکمیل فرم مصاحبه ی دانش آموزان به مددکاران و روانشناسان ، آموزش داده شد . این جلسات […]

در شعبه تهران دارالاکرام چه فعالیت هایی انجام شده است؟

اقدامات این شعبه در سراسر استان بسیار گسترده و متنوع است، هدف اصلی این شعبه بهبود وضعیت تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل در استان تهران است.

1.مشاوره های حضوری

از مهرماه سال 98 تا کنون شعبه تهران دارالاکرام در خدمت متخصصین روانشناس است که با گرایش های مختلفی از جمله بالینی، عمومی و کودک صادقانه همراه دانش آموزان بی بضاعت و خانواده هایشان هستند. 320 نفر از دانش آموزانی که در شعبه تهران تحت پوشش هستند در این طرح درحال رصد هستند و برای آنها مشاوره های حضوری در مناطق تهران، اسلامشهر، رباط کریم و فرحزاد برگزار شده است.

2.بنیاد علمی و قلم چی

همکاران شعبه تهران دارالاکرام با بنیاد آموزشی و علمی قلم چی رایزنی هایی انجام داده اند و تعداد قابل توجهی از کتاب ها در مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار شعبه تهران قرار گرفته است. همکاران و مددکاران زحمتکش این شعبه به طور مداوم مشغول شناسایی و اختصاص این کتابها به دانش آموزان تحت پوشش هستند.

3.اهدا وسایل کمکی

با همراهی و همدلی خیرین و بانیان شهر تهران، تعدادی از انواع وسایل کمکی جهت رفع امور منزل مددجویان به آنها اهدا گردید.

4.هفته کتاب و کتاب خوانی

در این هفته هر سال تعداد زیادی کتاب از طرف اهدا کنندگان خیر دریافت می شوند و طبق نیاز دانش آموزان در اختیار آنها قرار داده خواهند شد.

5.برگزاری انواع جشن ها

انواع مراسم و جشن های مذهبی و فرهنگی مانند ولادت امام حسن، روز دختر و غیره در این موسسه برگزار می شوند. برخی از این جشن ها با حضور افراد شاخص و مطرح مانند بازیگران، ورزشکاران و یا مدیران حوزه آموزش کشوری برگزار می شوند. در این جشن ها ابتدا اهداف موسسه اعلام شده، سپس در خصوص تاریخچه دارالاکرام صحبت می شود. هدف اصلی این مراسم ها ترویج نیکوکاری و اعلام فعالیت های دارالاکرام برای نیکوکاران است و در خصوص نحوه همکاری با بانیان صحبت می شود. در این جشن ها نظرات و پیشنهادات دریافت می شود و سوالات خیرین از مسئولین پرسیده می شود. 

جشن های دیگری هم با حضور بانیان و افراد شاخص برای مددجویان برگزار و در طی آن جوایزی به مناسبت های مختلف به این دانش آموزان اهدا می شود.

6.طرح آبا

در مهرماه سال 99 مسئولین دارالاکرام با وزیر آموزش و پرورش دیداری داشتند و در خصوص طرح آبا که راهی برای تغییر جغرافیای محرومیت است برنامه ریزی های مشترکی انجام دادند که بسیار موثر است.

7.بازارچه خیریه

شعبه تهران موسسه خیریه دارالاکرام بازارچه خیریه ای با نام ثمر را راه اندازی کرده است که برای اقشار مختلف جامعه برنامه ریزی شده است. هدف اصلی این بازارچه جذب خیرین، مشارکت های مردمی و تامین منابع مالی برای جشن پایانی سال تحصیلی دانش آموزان تحت پوشش است.

8.کارگاه تروما

کارگاه بسیار کارآمد تروما یا روان زخم به جهت بهبود وضعیت روحی دانش آموزان تحت پوشش دارالاکرام به صورت هفتگی برگزار می شود. این کارگاه با سرپرستی سرکار خانم دکتر سپیده حسینی و دستیاری مددکار اجتماعی شعبه تهران سرکار خانم سحر سعیدی برگزار می شوند. همچنین کلاس های آموزشی برای درمان تروما با حضور روانشناسان و مددکاران برگزار می شود که درون این جلسه ها آموزش نحوه تکمیل مصاحبه ی دانش آموزان به روانشناسان و مددکاران داده می شود.

9.مصاحبه های اولیه با دانش آموزان نیازمند

مددکاران اجتماعی شعبه تهران با همراهی تیمی مجرب از روانشناسان برای انجام مصاحبه های اولیه از مددجویان به محل های مختلفی در تهران عازم می شوند. این مصاحبه ها به جهت شناسایی کودکان بی بضاعت برای تحت پوشش قرار گرفتن در دارالاکرام انجام می شود.

در این مقاله فقط به برخی از فعالیت های متنوع دارالاکرام برای بهبود زندگی دانش آموزان نیازمند و مستعد اشاره شد. اگر علاقمند به دانستن ریز فعالیت ها و گزارش های موسسه هستید می توانید در شعبه حضور پیدا کنید و یا با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

سخن پایانی دارالاکرام

در این مقاله به بررسی تعدادی از موسسات خیریه در تهران از جمله موسسه دارالاکرام پرداختیم، سپس وضعیت دانش آموزان را در این شهر بررسی کردیم. با توجه به وضعیت نگران کننده کودکان بی بضاعت و نیازمند در تهران، پیش نهاد می کنیم کمک های خود را در اختیار موسسه دارالاکرام بگذارید تا بتوانیم در کنار هم برای آینده این کودکان قدمی موثر برداریم. اگر هم کودک نیازمندی می شناسید می توانید به موسسه ما معرفی کنید. برای بررسی فعالیت های شفافانه این موسسه می توانید به شعبه دارالاکرام در تهران مراجعه کنید. ممنون که تا پایان مقاله همراه ما بودید، لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید، کارشناسان ما به زودی پاسخگوی شما خیرین عزیز خواهند بود.