سوالات متداول

 

سوالات متداول

 

 

 • آیا از کودکان بدسرپرست نیز حمایت می شود؟ حضور فیزیکی هر پدری دلیل بر حمایت از کودک نیست. پدران بسیاری به علت اعتیاد حتی کودک آزاری می کنند. تکلیف آنها چیست؟ 
 • پیش از هر چیز ذکر این نکته ضروری است که ما در دارالاکرام از واژه هایی چون “بدسرپرست” که با حفظ کرامت انسانی افراد مطابقت ندارد پرهیز کرده و از اصطلاح “فاقد سرپرست موثر” استفاده می کنیم. یکی از معیارهای اصلی اعطای بورسیه به دانش آموزان، فاقد سرپرست موثر بودن آنان است. به بیان دیگر در صورت فوت یا از کارافتادگی پدر به دلیل کهولت سن یا بیماری و ناتوانی وی برای کار کردن، یا طلاق والدین و سرپرستی کودک از سوی مادر، که در هر سه مورد، مادر توان تامین مایحتاج ضروری خانواده را نداشته باشد، دانش آموز فاقد سرپرست موثر محسوب شده و واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی در موسسه دارالاکرام است.

 

 • آیا کودکان استثنایی مورد حمایت این موسسه قرار خواهند گرفت؟

هدف اصلی موسسه اعطای بورسیه به دانش آموزان توانمند و مستعدی است که به دلیل مشکلات اقتصادی امکان ادامه تحصیل را ندارند، دانش آموزان مستعدی که به دلایلی دچار افت تحصیلی شده و یا ترک تحصیل نموده اند. لذا کودکان ناتوان جسمی یا ذهنی، واجد شرایط اعطای بورسیه تحصیلی نیستند.

 

 • در صورتی که کودکی نتوانست در مراحل تحصیل، امتیاز تعیین شده از طرف دارالاکرامرا کسب کند، آیا برای حرفه آموزی مورد حمایت قرار خواهد گرفت؟ اگر جواب مثبت است، چگونه؟

موسسه از طریق ارتباط با مراکز دیگر از جمله مراکز فنی حرفه ای سعی در توانمندسازی دانش آموزان دارد و تمامی دانش آموزانی که در مناطق محل زندگی آنها نمایندگی های فنی حرفه ای باشد می توانند با معرفی نامه موسسه از امکانات این مراکز استفاده نمایند.

 

 • چه تضمینی وجود دارد که این موسسه  رنگ سیاسی و مذهبی به خود نگیرد؟

در مفاد منشور، دارالاکرام، موسسه ای غیراقتصادی، غیرانتفاعی، غیردولتی، غیرسیاسی و فرامذهبی قید شده است. تاکید بر غیر سیاسی، فرامذهبی و غیراقتصادی بودن از آن رو در منشور موسسه گنجانده شده است تا دارالاکرام تحت هیچ شرایطی از اهداف خود دور نشده و از آرمان های خود عدول نکند. ضمن آن که همه فعالیت های فوق از متولیان رسمی در جامعه برخوردار است و ضرورتی ندارد تا موسسه ای خیریه در آن زمینه ها فعالیت کند. لذا یکی از افتخارات موسسه از ابتدای تاسیس تاکنون، پایبندی به این اصول بوده، هست و خواهد بود. شاید بتوان گفت نحوه عملکرد و فعالیت های موسسه طی نزدیک به دو دهه خود بهترین گواه بر این مدعاست.

 

دانش آموزان از طریق کاربران و افراد مختلفی که با نرم افزار به مهربانی آشنایی دارند در بخش معرفی دانش آموز ثبت نام می شوند.  معلمان و مدیران مدارس به علت آشنایی کامل با وضعیت زندگی دانش آموزان، بیشترین میزان همکاری با موسسه را در زمینه معرفی دانش آموزان واجد شرایط دارند. پس از آن لازم است همیاران معتمد هر منطقه که قبلا اطلاعات و مدارک  آنها در سامانه ثبت و صلاحیت آنها از سوی موسسه تایید شده است، وارد پنل کاربری خود شده و دانش آموزانی را که در منطقه فعالیت آنها ثبت نام شده اند، مشاهده نماید. این همیاران پس از برقراری تماس با خانواده ها و انجام بازدید از منازل، در صورتی که دانش آموزی واجد شرایط مورد نظر موسسه باشد، او را تایید و نسبت به پذیرش وی اعلام نظر خواهند کرد. سپس دومین همیار نیز پس از بررسی بر این تایید صحه می گذارد و بدین ترتیب دانش آموز وارد چرخه تصویب بورسیه موسسه می شود.

 

 • مشکلات معیشتی خانواده که بر تحصیل کودکان تاثیر می گذارد، چگونه پیگیری می شود؟

پس از تایید دانش آموز در کمیته تصویب خواهی موسسه، یک مددکار مورد تایید که بومی منطقه زندگی دانش آموز باشد به وی تخصیص داده می شود. مددکار از این پس مسئول رسیدگی به کلیه امور مربوط به دانش آموز و خانواده اش بوده  و موظف است طی برنامه و زمان بندی های مشخص، با دانش آموز در ارتباط باشد و از نزدیک تمام مسائل مربوط به دانش آموز، اعم از وضعیت فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، معیشتی، بهداشتی، درمانی و …. را مورد بررسی قرار دهد، مشکلات و نیازهای دانش آموز و خانواده وی را شناسایی و در نرم افزار ثبت نماید. سپس در جلسات، تصمیمات لازم جهت رفع این نیازها اتخاذ می شود. همچنین وظیفه انتقال تصمیمات به دانش آموز و خانواده وی برعهده مددکار است.

 

 • آیا موسسه فقط کودکان تهران را تحت پوشش قرار می دهد یا در سراسر کشور از کودکان حمایت می کند؟

موسسه دارلاکرام با 19 شعبه در بیش از 50 شهر کشور فعالیت می کند و از دانش آموزان مستعد فاقد سرپرست موثر در سطح ملی حمایت می کند. طی سال های گذشته کودکان و نوجوانان بسیاری از تهران و مناطق و شهرهای اطراف مورد حمایت قرار گرفته اند، از محمد شهر و ماهدشت تا اسلامشهر و رباط کریم. با توجه به راه اندازی نرم افزار به مهربانی به عنوان بستر یکپارچه ای برای ارائه خدمات به دانش آموزان مناطق مختلف کشور، امکان معرفی و دریافت خدمات دانش آموزان از مرزهای جنوب تا شمال، و از شرق تا غرب کشور به آسانی و در کوتاه ترین زمان، فراهم شده است.

 

 • هزینه های موسسه چگونه تامین می شود؟

موسسه دارالاکرام، موسسه ای غیرانتفاعی، غیرتجاری و غیراقتصادی است که طبق منشور اخلاقی از فعالیت اقتصادی منع شده و تنها منبع درآمد آن کمک های مردمی شامل حامیان و بانیان حقیقی و حقوقی است. حامیان ما در بخش حقوقی، مراکز غیر دولتی و خصوصی، و  اشخاص حقیقی هستند. سامانه آنلاین به مهربانی نیز که تحت مدیریت موسسه دارالاکرام فعالیت می کند از این قاعده مستثنی نیست.

 

 • آیا برای شناسایی کودکان  با سایر نهادها از قبیل کمیته امداد و سازمان بهزیستی و …ارتباط دارید؟

اگر منظور، ارتباط سازمانی باشد پاسخ منفی است. موسسه فرهنگی دارالاکرام نهادی کاملا غیر دولتی است و با هیچ مرکز دولتی ارتباط سازمانی نداشته و کاملا مستقل فعالیت می نماید. شناسایی کودکان از طریق همیاران بومی انجام می شود. موسسه گاه در صورت لزوم  برای شناخت بیشتر درباره خانواده های بورسیه با این ارگان ها ارتباط برقرار می کند.

 

 • بورسیه به چه معناست؟

به کمک هزینه تحصیلی که به دانش آموزان واجد شرایط، اعطا می شود بورسیه می گویند. دانش آموزانی که مشکلات اقتصادی مانع از ادامه تحصیل آنان شده و ترک تحصیل نموده، یا شدیدا دچار افت تحصیلی شده و در معرض ترک تحصیل قرار دارند، مبالغی به عنوان بورسیه به صورت ماهانه به حساب انها واریز می شود. این مبلغ متغیری است متاثر از پایه تحصیلی، معدل و دستاوردهای دانش آموز. در کنار این بورسیه به دانش آموز و خانواده اش خدمات مختلف فرهنگی، آموزشی، معیشتی و غیره نیز ارائه می شود.

 

 • نحوه پرداخت بورسیه به دانش آموزان چگونه است؟

محاسبه مبلغ بورسیه بر اساس جداول بورسیه صورت می گیرد. میزان مبلغ بورسیه ارتباط مستقیم با معدل دانش آموز، مهارت ها و توانایی های هنری و ورزشی وی دارد. هر چه دانش آموز بهتر درس بخواند و معدل بالاتری در ترم تحصیلی کسب کند، مبلغ بورسیه اش افزوده می شود. در صورتی که دانش آموز بتواند در کلاس، مدرسه یا منطقه در یک رشته هنری یا ورزشی امتیازی کسب کند و مدارک و مستندات آن را به موسسه ارائه نماید، بر اساس محاسبات جدول بورسیه، بر مبلغ بورسیه افزوده می شود. بدین ترتیب دانش آموز ترغیب می شود، در طول ترم تحصیلی بهتر و بیشتر درس بخواند و بر اساس علاقه مندی و توانمندی های اش برای کسب رتبه تلاش کند. برای مقاطع مختلف تحصیلی، نحوه محاسبات و جداول بورسیه متفاوت است.

 

 • برای تدریس و پیوستن به گروه آموزشی موسسه چگونه باید اقدام کرد؟

با مراجعه به سامانه آنلاین به مهربانی، گزینه “می خواهم همیار باشم”  را از میان نقش هایی که می توانید در به مهربانی داشته باشید انتخاب کنید. در بخش بعدی اطلاعات شخصی خود را در فرم مربوطه تکمیل می کنید. سپس جهت زمینه و نحوه همکاری با شما تماس گرفته خواهد شد. راه های ارتباطی با موسسه:

https://bemehrbani.com سامانه آنلاین به مهربانی

https://darolekram.com سایت دارالاکرام

شماره تلفن 88088999 -88561836  ( 021 )            شماره سامانه پیام کوتاه  500012882

 

 • آیا نمونه های  موفقی در بین دانش آموزان وجود دارد  که فارغ التحصیل شده باشند؟

برخی از دانش آموزان ما موفق یه حضور در دانشگاه شده و در حین تحصیل نیز جذب بازار کار شده اند و با توجه به این که به استقلال مالی دست یافته اند، خود نیز در موسسه حمایت دانش آموزانی را بر عهده داشته و هم اکنون به عنوان حامی با ما همکاری می کنند.

 

 • آیا راهی وجود دارد در جریان چگونگی اجرای فعالیت ها و نتایج حاصله قرار بگیریم؟

گزارش تمام فعالیت های صورت گرفته در  سایت  اینترنتی موسسه به آدرس www.Darolekram.com   منتشر می شود. همچنین گزارش فردی دانش آموزان اعم از واریز بورسیه، دریافت کارنامه و معدل، امکانات ارائه شده و شرایط وی، ماهانه از طریق پیامک و ایمیل ارسال و در پنل کاربری حامیان در نرم افزار قرار می گیرد.

 

 • میانگین مبلغ حمایت از یک دانش آموز چقدر است؟

همان طور که در بخش انتخاب دانش آموز در پرونده های دانش آموزان قابل مشاهده است، مبلغ بورسیه دانش آموزان به دلیل تفاوت مقطع تحصیلی، معدل و امتیازات آنها متفاوت است. حامی نیز می تواند تامین کل یا بخشی از بورسیه یک یا چند دانش آموز را برعهده گیرد.

 

 • آیا از سوی مراجع عظام جهت اعطای وجوهات شرعی مجوزی برای موسسه صادر شده است؟

از آنجا که موسسه وابسته به کمک های مردمی است و با توجه به این که مراجع عظام نیز اغلب از طریق مردم وجوهات شرعی را دریافت می کنند، دریافت وجوهات شرعی برای تامین هزینه های بورسیه، تحت مجوز مراجع ذی ربط  بلامانع است.

 

 • مبلغ بورسیه دانش آموزان چگونه به دست آنها می رسد؟

برای هر یک از دانش آموزان به نام خود آنان یک حساب بانکی افتتاح و مبلغ بورسیه هر ماه به همان حساب واریز می شود. حق برداشت این مبلغ تا زمان رسیدن وی به سن قانونی با سرپرست وی است. طبیعی است که این مبلغ بورسیه به افزایش سطح درآمد خانوار کمک می نماید.

 

 • اگر کودک تحت حمایت، وضعیت تحصیلی مناسبی نداشته باشد، آیا حمایت قطع می شود؟

برای هر مقطع تحصیلی معدل مشخصی در نظر گرفته شده است. دانش آموز باید در طول ترم تلاش نماید تا معدل خود را به حد تعیین شده یا بالاتر  برساند. پیش از این نیز توضیح داده شد که هر چه دانش آموز بیشتر و بهتر درس بخواند و معدل بهتری کسب کند، مبلغ بورسیه وی نیز افزایش می یابد. اما اگر به هر دلیلی وی نتواند معدلش را به حد مورد نظر برساند، یک ترم به وی فرصت جبران داده می شود و توسط مددکار او دلایل عدم موفقیت اش مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. مددکار و واحدهای مربوطه تلاش می کنند مشکلاتی را که مانع موفقیت دانش آموز شده است، با تدابیری مناسب مرتفع نمایند. با انجام این تدابیر چنان چه دانش آموز در ترم بعدی نیز نتواند به حد معمول دست پیدا کند، موضوع وی در هیئت مدیره موسسه مطرح می شود و در صورت موافقت اعضا، یک ترم دیگر نیز به وی فرصت داده می شود. در غیر این صورت بورسیه قطع می شود.

 

 • آیا دانش آموز مورد حمایت برای حامی مشخص است؟

بله. حامی، با مراجعه به سامانه آنلاین به مهربانی می تواند با انتخاب گزینه حمایت از دانش آموز به دانش آموزان منتظر بورسیه دست پیدا کند. این بخش حاوی اطلاعات مختصری از وضعیت زندگی، و بیوگرافی دانش آموز و خانواده وی است. این دانش آموزان واجد شرایط دریافت بورسیه هستند که در حال حاضر حامی ندارند. حامی می تواند در این بخش بنا به تمایل شخصی، یک یا چند دانش آموز را حمایت کند.

https://bemehrbani.com/album

 

 • چگونگی نظارت بر درس خواندن و ادامه تحصیل دانش آموزان بورسیه را شرح دهید.

موسسه با همکاری جمعی از مددکاران حرفه ای بر امور مختلف دانش آموز خود نظارت دارد. مددکاران موسسه بانوانی با تحصیلات مرتبط و  تجربه و پیشینه کاری در امور فرهنگی و آموزشی هستند و مسئولیت اصلی رسیدگی به امور دانش آموزان و خانواده های آنان را برعهده دارند.

 

 • وضعیت موسسه از نظر ثبت سازمانی چگونه است؟

موسسه فرهنگی دارالاکرام، در سال 1380، به شماره 13542 بثبت رسمی رسیده است و با هدف اعطای بورسیه تحصیلی به دانش آموزان واجد شرایط به فعالیت می پردازد. دارالاکرام با برخورداری از 19 شعبه در بیش از 50 شهر کشور به فعالیت می پردازد. در پی گسترش فعالیت ها در تهران و سایر مناطق کشور، نرم افزار به مهربانی از سال 1396 راه اندازی شده و کمک های موثری به پیشبرد اهداف موسسه نموده است.

 

 • آیا فرزندان بورسیه شده موظف به استرداد کمک های موسسه یا کمک به موسسه برای تداوم فعالیت های آن هستند؟

خیر. پس از شناسایی دقیق دانش آموز واجد شرایط، با وی قرارداد بورسیه منعقد می شود. در این قرارداد او تعهد اخلاقی می دهد که پس از کسب استقلال مالی، خود به عنوان همیار یا حامی با موسسه همکاری نماید. لیکن به هیچ وجه اجباری در این زمینه وجود ندارد و هر گونه هزینه ای که صرف امور مربوط به دانش آموز و خانواده وی شده است، استرداد نمی شود. یکی از مسائل بسیار مهم برای مسئولین موسسه حفظ کرامت و منزلت خانوادگی افراد است، لذا انعقاد قرارداد و اخذ تعهد نامه اخلاقی از دانش آموز تنها جهت حفظ کرامت او و خانواده اش است. البته بدین ترتیب دانش آموز برای موفقیت تحصیلی خود را موظف خواهد دانست و بیشتر تلاش خواهد کرد تا در آینده در صورت تمکن مالی، به افرادی با شرایطی مشابه خود، کمک کند. هم اکنون در موسسه افرادی هستند که زمانی خود تحت حمایت بودند اما اکنون خود حامی دانش آموز دیگری هستند و بسیار از این بابت خرسند اند.

 

 • شرایط سنی بورسیه  شدگان موسسه چیست؟

دانش آموزان از مقطع پیش دبستانی می توانند بورسیه بگیرند. ملاک اصلی، تحصیل است. دانش آموزان در مقاطع پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه در صورتی که واجد شرایط باشند، می توانند بورسیه شوند. کودکان زیر 6 سال که مدرسه نمی روند بورسیه نخواهند شد.

 

 • آیا امکان مشاهده عکس دانش آموز وجود دارد؟

پس از این که حمایت دانش آموزی را به عهده گرفتید، عکس وی برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

 

 • امکان تغییر دانش آموز انتخابی وجود دارد؟

بله، در صورتی که بخواهید دانش آموز انتخابی خود را تغییر دهید باید ابتدا انصراف از پرداخت دانش آموز قبلی را اعلام و سپس دانش آموز دیگری را طبق روال انتخاب نمایید.

 • منظور از پرداخت غیر آنلاین چیست؟

در صورت میسر نبودن واریز وجه به صورت آنلاین و حمایت از دانش آموزان از طریق سامانه، می توانید با مراجعه به بانک و یا استفاده از عابربانک، نسبت به واریز وجه مربوطه به حساب موسسه اقدام کرده و مشخصات سند پرداخت را در نرم افزار ثبت نمایید.

 

 • آیا حامی می تواند با دانش آموز ملاقات کند؟

با هماهنگی قبلی با مسئولین مربوطه، ملاقات حضوری در محل شعبه با دانش آموز امکان پذیر است. هنگامی که حامی دانش آموزی را جهت حمایت می پذیرد، موسسه شرایطی را فراهم می کند تا حامی بتواند تحت ضوابطی با دانش آموز دیدار نماید.

 

 • آیا من که ساکن تهران هستم حتما باید دانش آموز تهرانی انتخاب کنم؟

خیر، هیچ گونه محدودیتی در انتخاب شهر یا استان مورد نظر خود ندارید و می توانید دانش آموز یا دانش آموزان مورد نظر خود را از هر از نطقه از کشور انتخاب و حمایت کنید.

 

 

 

   نقطه نظرات خود را اعم از سوال،  انتقاد،  پیشنهاد، شکایت، یا تقدیر و  تشکر، می توانید از طریق صفحه انتقادات و پیشنهادات (ورود به فرم)  یا صفحه تماس با ما (ورود به فرم)، ارسال نمایید.

همکاران ما در اسرع وقت پاسخگو سوالات شما خواهند بود.