طبق تصمیمات گرفته شده در شورای راهبردی شعبه آذرشهر این همایش به منظور تبیین اهداف، گزارش عملکرد، شناسایی هرچه بیشتر موسسه دارالاکرام، ایجاد انگیزه در افراد جهت انجام کارهای خیر و جذب حامی و بانی در تاریخ 1400.10.06 در ساعت 15:30 تا 17:30 در سالن همایش شهرداری آذرشهر با دعوت از شهروندان و حضور مسئولین و خیرین، بانیان و حامیان برگزار گردید.

همایش با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط دانش آموز دارالاکرامی حسین خداوردی (یکی از قاریان برتر استانی) و پخش سرود ملی آغاز گردید. برنامه با مجری گری همیار موسسه جناب آقای احسان مردی انجام یافته و در شروع آقای قهرمان نژاد مدیر شعبه آذرشهر طی سخنانی ضمن خوش آمدگویی به حضار و عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها طی سخنانی به تاریخچه تاسیس موسسه دارالاکرام پرداخته و اضافه نمودند که این موسسه در سال ۱۳۸۰ به همت عده‌ای از نیک اندیشان و خیرین تهران از جمله آقای جلیلیان برای کمک به دانش آموزان بازمانده از تحصیل تاسیس گردیده است و هدف از تاسیس این موسسه که سال به سال از نظر کمی و کیفی رشد کرده، توسعه نیروی انسانی از طریق آموزش و تربیت دانش‌آموزان واجد شرایط بوده است که محور اصلی فعالیت های این موسسه را موضوع آموزش و توانمندسازی جامعه هدف تشکیل داده و برای اثر بخشی آن در حوزه‌هایی از قبیل فرهنگی، معیشتی، مشاوره ای، سلامت،اشتغال زایی و کارآفرینی خدمات لازم به دانش آموزان و خانواده های آنها ارائه می‌ گردد.

معرفی دارالاکرام

این موسسه مجوز فعالیت خود را از وزارت کشور دریافت نموده است و مجوز اخذ شده  در سطح ملی می‌باشد. در حال حاضر موسسه دارالاکرام ۲۵ شعبه در سراسر کشور داشته و ۷ هزار دانش آموز و دانشجو را تحت پوشش خود قرار داده است و به طور مرتب ماهانه مبلغی را به عنوان بورسیه به دانش آموزان پرداخت می نماید و منبع تامین این بورسیه تحصیلی حامیان خیری هستند که در داخل و خارج از کشور کار خیر حمایت از دانش آموزان و خانواده های ایشان را بر عهده دارند.

 لازم به توضیح است که یکی از ویژگی‌های بارز موسسه شفافیت مالی آن می باشد، که به طور مرتب گزارشات به حامیان و بانیان ارسال شده و ایشان می ‌توانند گردش مالی موسسه را در سایت‌های مربوطه دنبال نمایند.

 موسسه برای استانداردسازی فعالیت‌های خود در ستاد مرکزی و شعبات، استاندارد کیفیت ایزوهای مختلف من جمله ایزو ۹۰۰۰ را دریافت نموده و تمام فرایندهای اداری و خدمات داده شده مطابقت رویه ها و روش های کار متمرکز انجام می پذیرد و در ادوار متناوب مورد ارزیابی قرار گرفته و اصلاحات مورد نیاز صورت می‌گیرد.

 این موسسه غیر سیاسی و غیر دولتی، بدون انگیزه های اقتصادی بوده و ارزش هایی که می بایستی تمام دست اندرکاران این موسسه در فعالیت‌ها و تصمیمات خود مورد توجه قرار دهند در بیانیه منشور دارالاکرام قید شده است.

معرفی سامانه به مهربانی

سپس آقای قهرمان نژاد اقدام به معرفی وب سایتهای دارالاکرام و سامانه به مهربانی نموده و با فعال نمودن سایت‌های مذکور اقدام به تشریح اطلاعات مندرج در سایت ها به خصوص سامانه به مهربانی نمودند و روش ثبت نام، انتخاب دانش‌آموز، معرفی دانش آموز و مراحل واریزی به حساب را از روی سایت تشریح نمودند.

ایشان در قسمت دوم صحبت های خود اقدام به معرفی شعبه آذرشهر پرداخته و اضافه نمودند که این شعبه به همت آقای دکتر سید احمد طباطبایی فرزند مرحوم حجت الاسلام حاج سید حسین طباطبایی در تاریخ 1397.9.25، به میمنت ولادت با سعادت یازدهمین اختر تابناک امامت، امام حسن عسکری علیه السلام به عنوان یازدهمین شعبه دارالاکرام، با حضور مسئولین و خیرین شهرستان افتتاح گردیده است.

گزارشی از فعالیت های دارالاکرام شعبه آذرشهر

اهداف و فعالیت های این شعبه در مسیر اهداف اصلی موسسه دارالاکرام بوده و سعی می نماید تمام خط مشی ها، دستورالعمل ها و روش های کار را در شعبه اجرا نمایند. البته این شعبه به موضوع فرهنگی و اجتماعی جامعه هدف خود در اجرای دستورالعمل ها توجه دارد. ایشان گزارشی از عملکرد سه ساله این شعبه ارائه داده و تعداد دانش‌آموزانی که وارد سیستم دارالاکرام شده ۱۸۸ نفر اعلام نموده و در حال حاضر تعداد بورسیه بگیرها را ۱۵۷نفر دانش‌آموز و دانشجو گزارش دادند و تعداد دانش آموزانی که به علت های مختلف از قبیل توانمند شدن، ازدواج، بهبود وضعیت اقتصادی و… از سیستم خارج شده‌اند ۲۹ نفر می‌باشد. شعبه آذرشهر در طی سه سال گذشته بیشتر از ۷ میلیارد ریال بورسیه پرداخت نموده و ارزش ریالی خدمات نقدی و غیر نقدی در حوزه پنج گانه در حدود ۱۳ میلیارد ریال بوده و طی این مدت ۹۰۰ نفر به صورت حضوری و تعداد ۱۰۸۰ نفر مشاوره غیر حضوری دریافت نموده‌اند. دانش‌آموزان این شعبه با توجه به حمایت‌های موسسه تعداد ۳۶ مورد دستاوردهای استانی و کشوری داشته و از بین ۱۸ نفر کنکوری تعداد سیزده دانش‌آموز به دانشگاه های دولتی و غیر دولتی راه یافته اند.

 بعد از صحبت‌های آقای قهرمان نژاد کلیپ معرفی دارالاکرام که توسط ستاد مرکزی تهیه شده پخش گردید و در ادامه تعداد ۳ مورد دلنوشته از دانش آموزان توسط مجری خوانده شد که از تأثیر مشاوره های فردی جناب آقای حیدری بر روی زندگی آنها داشته برای حاضرین خبر می‌داد.

دومین سخنران برنامه آقای حیدری از شهر قم بودند که به عنوان همیار مشاوره و آموزش و عضو شورای راهبردی که هر ماهه به مدت یک هفته در آذرشهر حضور یافته کار مشاوره به دانش آموزان را به عهده دارند، ایشان ضمن گزارش کاملی از مشاوره های انجام یافته که به صورت حضوری و یا غیر حضوری انجام یافته است از تاثیرات آن روی تغییر رفتار و روان دانش‌آموزان و مادران ایشان سخن گفته و نمونه‌هایی از این تغییر را به حاضرین اعلام نمودند. ایشان یکی از دستاوردهای این مشاوره را ایجاد امید و انگیزه در دانش آموزان و خانواده های آنها دانست و اعلام نمودند که این دانش‌آموزان کسی به غیر از مجموعه دارالاکرام را ندارند که درد و دل و نیازهای خود را با آن ها بیان نماید. در دارالاکرام دانش‌آموزی داشتیم که به یک شرایط خاص و نگران کننده  روحی و روانی رسیده و مددکاران موسسه با ورود به قضیه و ارجاع به مشاور جهت راهنمایی و روان درمانی، مشاوره‌ها  باعث شده دانش آموز و یا اعضای اصلی خانواده به سطح امید بالایی رسیده و در حال حاضر با نشاط و امید بیشتری به تحصیل و فراگیری مهارت و زندگی خود ادامه دهد. سپس ایشان از حضار خواستند تا این دانش‌آموزان را تنها نگذاشته و از طریق موسسه دارالاکرام به حمایت بیشتر از این افراد ادامه دهند.

بعد از سخنان آقای حیدری، پیام استاد ملکیان در رابطه ستایش از فعالیت های دارالاکرام و سخنانی در مورد ارزش کارهای خیر پخش شد.


 در ادامه همایش، ابیاتی در مورد کارهای خیر توسط آقای رستم زاده یکی از شاعرین و مداحان شهرستان آذرشهر سروده و در منقبت مقام حضرت زهرا سلام الله علیها توسط ایشان خوانده شد.

سومین سخنران همایش آقای دکتر خیری از هیئت علمی دانشگاه و از فعالین مسائل فرهنگی و اجتماعی استان آذربایجان شرقی بوده که در رابطه با نقش آموزش سخن به میان آورده و عقیده داشتند که آموزش از جنین مادر شروع شده و تا پایان عمر انسان ادامه خواهد یافت لذا مادران باید توجه نمایند که فرزندان آنها قبل از تولد آموزش را آغاز نموده اند و بسیاری از مادران اطلاع از این موضوع ندارند، لذا بایستی مادران در این رابطه آموزش‌های لازم را سپری نمایند. ایشان با توجه به گزارشات داده شده، فعالیتهای دارالاکرام را یکی از فعالیتهای ارزشمند اجتماعی دانسته و بر فعالیت‌های این موسسه در امر توسعه منابع انسانی از طریق آموزش و توانمند سازی جامعه هدف ارج نهادند.

در ادامه برنامه یکی از خیرین شهرستان جناب آقای سید حسن میرغفاری از تجارب و دستاوردهای خود در کارهای خیر جهت تشویق حضار به انجام کارهای نیک سخن گفتند. در انتهای برنامه از حامیان و بانیان و همیاران موسسه دارالاکرام و دو تن از دانش آموزان موفق دارالاکرام آذرشهر، با اعطای تقدیرنامه و هدایایی تجلیل به عمل آمد و این برنامه در ساعت 17:30 با پذیرایی حضار پایان یافت.

در پایان از تمامی همیاران و سفیران و بانیانی و خیراندیشانی که دارالاکرام آذرشهر را در برگزاری همایش یاری کردند قدردانی و تشکر می نمائیم.

( از تحصیل کودکان تا شهروندان خوب )

0413-4234176☎️ صفحه اینستاگرام دارالاکرام آذرشهر ❇️ کانال دارالاکرام شعبه آذرشهر در تلگرام